Soukupovi žili v paneláku na plzeňském sídlišti a snili o velkém bungalovu kousek za městem. Vinou špatné informace od realitního makléře však koupili pozemek s vážným stavebním omezením. Prostornému bydlení je konec.
„V dětství jsem vyrůstal v panelovém domě na velkém městském sídlišti. Nikdy se mi tam nelíbilo, a kdykoli jsem mohl, jezdil jsem do přírody. Když se narodily děti, shodli jsme se s manželkou, že si splníme náš sen, utečeme z města a přestěhujeme se někam na venkov. A tak jsme začali hledat pozemek, na kterém si postavíme náš vysněný dům,“ popisuje začátky Petr Soukup.
Představu měli Soukupovi jasnou. Přáli si nízkou jednopodlažní budovu uprostřed velké zahrady. „V domě jsme nechtěli žádné schody, a to nejen kvůli malým dětem, ale i s ohledem na naše starší rodiče, kteří nás často navštěvují,“ vysvětluje Petr.
„Navštívili jsme tedy realitní kancelář, která nám doporučila krásnou stavební parcelu za 1,5 milionu korun kousek od Plzně. Pozemek se nám moc líbil. V okolí krásná příroda, nedaleko les a řeka. Hned jsme si to místo zamilovali. Realitní makléř, který nám pozemek ukazoval, mi potvrdil, že stavba bungalovu určitě nebude problém. Pozemek je dostatečně velký a jsou k němu již přivedeny všechny sítě. Říkal, že se v okolí prodalo poslední dobou několik parcel, na kterých se postupně začíná stavět. Proto jsme moc dlouho neotáleli a pozemek koupili s tím, že hned na jaře začneme stavět,“ říká Petr.
Kolega v práci Petrovi doporučil projektanta, se kterým Soukupovi začali řešit návrh vysněného domu. Po prostudování dokumentace se však ozval projektant s tím, že se vyskytla vážná komplikace.
„Sdělil mi, že z důvodu blízkosti vodního zdroje pozemek protínají ochranná pásma, která výrazně limitují možnost výstavby na pozemku. Dům bylo možné postavit jen v rohu na malé části pozemku. Takže z našeho původního plánu postavit rozlehlý bungalov uprostřed pozemku nebude nic. Nemohl jsem tomu uvěřit. Makléř mě přeci několikrát ujišťoval, že stavba bungalovu na tomto pozemku nebude problém,“ dodává rozhořčeně Petr.
„Manželé Soukupovi bohužel chybovali, když si ještě před koupí pozemku neprověřili podmínky možné výstavby. Pokud by tak učinili a nespoléhali se pouze na informace od realitní kanceláře, dozvěděli by se tuto informaci a koupi pozemku by si mohli v klidu promyslet,“ upozorňuje Alena Wenigrová ze společnosti Alisen.
Když má kupující jakékoliv pochybnosti, je dobré se obrátit na nezávislého odborníka a nespoléhat se pouze na informace od realitní kanceláře. Realitní makléři zastupují především prodávajícího a jejich cílem je nemovitost prodat.
„Jakmile jsme se dověděli, že si budeme moci na pozemku postavit místo bungalovu jen úzkou věž, obrátili jsme se na realitní kancelář s tím, že bychom chtěli odstoupit od kupní smlouvy. Bylo nám však sděleno, že jakožto zprostředkovatelé koupě nemají žádnou povinnost zjišťovat u úřadů veškeré podmínky výstavby a pro odstoupení od smlouvy tedy není důvod,“ říká Petr.
Mnoho lidí si neuvědomuje, že existuje značný počet omezení, které limitují výstavbu na stavebních parcelách. „V případě manželů Soukupových šlo o tzv. ochranné pásmo vodního zdroje. Podobným omezením však může být i odstupová vzdálenost od hranice pozemku a staveb na sousedních parcelách a samozřejmě také územní či regulační plán obce stanovující procentuální zastavitelnosti pozemku, velikost a výšku stavby,“ vysvětluje Tomáš Zima, hlavní inspektor nemovitostí ze společnosti Nemoinspekt.
„Vůbec nevíme, jak budeme postupovat. Chtěl jsem bydlet v domě, kde můžu z každého pokoje vyjít na zahradu. Teď abych spíš přemýšlel, že si do případného domu pořídíme výtah,“ uzavírá Petr Soukup.
Co je třeba prověřit nebo zajistit před koupí pozemku
• Vlastnická práva k pozemku
• Uzemní plán nebo regulační plán obce
• Vyjádření stavebního úřadu (popřípadě místního odboru životního prostředí) k zamýšlené stavbě
• Práva majitelů okolních pozemků
• Odstupové vzdálenosti od hranice okolních pozemků a staveb na nich
• Ověřit záplavové oblasti
• Ověřit přístupovou cestu
• Věcná břemena
• Ochranná pásma (inženýrských sítí, lesa, vodních zdrojů, nadřazených staveb)