Levný energetický průkaz se může prodražit

Státní energetická inspekce neuznává průkazy energetické náročnosti budov (PENB), které si majitelé nemovitostí nechávají zpracovávat bez toho, že by dům viděl odborník. V takovém případě si musí nechat udělat průkaz nový a znovu ho zaplatit. Pokud ho nemají vůbec, hrozí jim pokuta 50 až 100 tisíc korun.

Průkaz energetické náročnosti budov pro svůj nový dům mohou lidé získat i bez toho, aby stavbu navštívil příslušný kontrolor. Některé firmy jej vystavují pouze na základě zaslané dokumentace, zákon je přitom jednoznačný – osobní prohlídka a zaměření nemovitosti jsou základním požadavkem. Proto se zpracování dokumentu na dálku rozhodně nedá doporučit. Majitelé domů si ho stejně budou muset nechat udělat znovu a místo úspory nakonec zaplatí dvakrát.

Kvalitní průkaz za méně než pět tisíc nepořídíte

Zprostředkování průkazu, bez toho aniž by dům někdo skutečně viděl, nabízejí například některé realitní kanceláře. Roli zde hraje jen co nejnižší cena, firmy však parametry jen odhadují na základě dodané dokumentace a fotografií, nebo si stavbu dokonce nechají jen popsat po telefonu. Takový průkaz stojí u rodinného domu kolem dvou tisíc korun, kvalitní pět až sedm tisíc.

Špatně a bez návštěvy vypracovaný průkaz většinou neprojde povinnou kontrolou Státní energetické inspekce, nemá přitom smysl reklamovat ho u realitní kanceláře nebo u zpracovatele, protože ti pouze splnili zadání.

Průkazy jsou povinné od roku 2013 při stavbě nové budovy s plochou větší než 50 metrů čtverečních nebo při větší stavební úpravě, kam patří nejen rekonstrukce, ale také například zateplení.

Pokud prodáváte starší dům, musí mít průkaz také

Státní energetická inspekce již dříve kontrolovala průkazy spojené s majetkem měst a obcí. Nyní se objevují první případy sankcí vůči soukromým osobám – krom toho, že ho mají špatně udělaný, stává se také, že ho nemají vůbec, protože to nepovažovaly za nutné. Může se to stát například v případě prodeje staršího rodinného domu – sám o sobě by průkaz zatím nepotřeboval, ale pokud jde do prodeje, musí být součástí kupní smlouvy.